Logo Survicate

5 prostych kroków do błyskawicznego zbierania feedbacku w mailach

Survicate - narzędzie do tworzenia ankiet i gromadzenia feedbacku.

Podsumowanie: W tym artykule poznasz sposób na masowe zbieranie opinii (np. Twoich klientów na temat przesłanych im wcześniej ofert). Co więcej – zaangażowanie ze strony Twoich odbiorców ograniczy się do jednego kliknięcia, a Ty otrzymasz natychmiastową informację zwrotną. 

Ankiety w mailach to generalnie nihil novi. Zapewne zdarza Ci się otrzymywać takie maile, na przykład z prośbą o opinię na temat zakupu w jakimś sklepie internetowym. Mimo popularności tego rozwiązania uważam, że ankietowanie w mailach jest ciągle niedoceniane – zwłaszcza wśród przedsiębiorstw nastawionych na kontakty B2B. 

Typowy scenariusz: przygotowujesz ofertę dla klienta, wysyłasz i na tym kontakt się kończy. Zero informacji zwrotnej, zero odpowiedzi na pytanie o komentarz do oferty. Jak temu zaradzić? 

W moim przypadku okazało się, że wystarczy ograniczyć zaangażowanie odbiorcy do jednego kliknięcia. Zobacz, jak Ty też możesz to zrobić.

1. Stworzenie ankiety w Survicate 

Survicate to aplikacja do tworzenia różnego rodzaju ankiet (dzisiaj pokażę Ci tylko opcję tworzenia ankiet mailowych). Aplikacja jest darmowa z ograniczeniem do 100 odpowiedzi od respondentów miesięcznie. Za wyższe pakiety trzeba płacić. 

Opcje tworzenia ankiet w Survicate
W Survicate poza ankietami do zamieszczenia w mailach możesz przygotować także takie na stronę internetową lub do umieszczenia w aplikacji mobilnej

Do wysyłania ofert do klientów korzystam z systemu CRM. Postanowiłem w MJML zrobić szablon maila, w którym osadzę ankietę Survicate zawierającą kilka wcześniej przygotowanych odpowiedzi (wytypowanych na podstawie doświadczeń handlowych z branży). Kiedy odbiorca kliknie jedną z odpowiedzi, od razu otrzymam powiadomienie na kanale Slack.  

Tworzenie ankiety w Survicate
W panelu możesz stworzyć bardziej zaawansowane ankiety – ja ograniczyłem się do jednego pytania

2. Integracja z komunikatorem Slack

Po przygotowaniu ankiety nadszedł czas na integrację. Survicate posiada wiele gotowych opcji integracji z innymi aplikacjami – ja wybrałem dwie: 

  • Slack – otrzymam powiadomienie o nowej odpowiedzi od respondenta od razu, gdy ten kliknie kafelek w ankiecie, 
  • Zapier – odpowiedzi zostaną przekazane do zewnętrznej bazy do celów statystycznych.
Integracje z aplikacjami w Survicate
Wiele integracji zrobisz bezpośrednio w Survicate, a połączenie z Zapierem dodatkowo rozszerzy te możliwości

3. Konfiguracja linków do identyfikacji respondentów

Najważniejszy krok. 

Domyślnie wszystkie odpowiedzi od respondentów są anonimowe. Oznacza to, że otrzymujesz odpowiedź, ale nie wiesz, od kogo ona jest. W przypadku opinii o ofertach koniecznie trzeba wprowadzić opcję identyfikacji respondenta. Możesz to zrobić poprzez modyfikację linków. 

Domyślnie linki do ankiet i odpowiedzi, które znajdziesz w wygenerowanym przez Survicate kodzie ankiety wyglądają mniej więcej tak: 

Domyślny link do ankiety w Survicate
Link do ankiety (w zablurowanym miejscu znajduje się numer ID ankiety) – wszystkie odpowiedzi od respondentów będą anonimowe

Aby zidentyfikować respondenta, wystarczy dodać do linków odpowiedni tag. Osobiście zdecydowałem się na użycie tagu first_name, któremu w systemie CRM automatycznie przypisuję numer oferty (wówczas wiem, od kogo odpowiedź pochodzi i jakich produktów dotyczy – wszystkie te dane mam w systemie CRM). 

Zatem zmieniłem taki format linku: 

survey.survicate.com/[NUMER_ANKIETY]/

Na taki: 

survey.survicate.com/[NUMER_ANKIETY]/?first_name=[NUMER_OFERTY]

Finalnie dynamiczna wartość [NUMER_OFERTY] zostanie podmieniona w moim systemie CRM na konkretny numer przypisany do oferty (np. na 2021/04/010/O/S).

Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o tagach, możesz zajrzeć tutaj.

4. Implementacja kodu do szablonu maila

Na koniec możesz pobrać kod HTML ankiety. Pamiętaj, aby podmienić w nim tagi na te z kroku powyżej – w innym przypadku odpowiedzi od respondentów będą anonimowe. Następnie kod HTML możesz osadzić w swoim szablonie. 

À propos szablonów do maili: przygotowałem dla Ciebie paczkę darmowych, responsywnych szablonów HTML – możesz pobrać je tutaj i wykorzystać przy swoich ankietach 😃

Gotowy szablony ankiety Survicate do umieszczenia w szablonie maila
W ostatnim etapie pobierzesz kod źródłowy ankiety do umieszczenia w mailach – pamiętaj o podmianie tagów na te z kroku trzeciego

Teraz jedyne co pozostaje to wysyłanie maili do Twoich odbiorców. Jeśli udało Ci się wcześniej skonfigurować integrację ze Slackiem oraz poprawnie dodać tag w linkach, po udzieleniu odpowiedzi od respondenta otrzymasz powiadomienie jak poniżej. 

Powiadomienie z feedbackiem na kanale Slack z Survicate
Powiadomienie na Slacku pojawiło się od razu po kliknięciu odpowiedzi przez respondenta (zwróć uwagę na numer oferty, który się pojawił nad zablurowaną częścią – wcześniej ustawiliśmy go jako tag w linku)

Daj znać, co sądzisz o tym rozwiązaniu i czy jest dla Ciebie pomocne. Dołącz też do mojego newslettera jeśli chcesz być na bieżąco z ciekawymi aplikacjami 😃

Przydatne aplikacje na Twoim mailu

Dołącz do newslettera i na bieżąco otrzymuj informacje o ciekawych aplikacjach.

Chcesz więcej ciekawych aplikacji?

Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco z nowościami ze świata webowych i mobilnych apek!