3 ciekawe aplikacje do mailingu (ostatnia Cię zaskoczy)

MailerLite, Mailjet i Sendy - aplikacje do wysyłania newsletterów dla użytkowników z różnymi wymaganiami.

Mailing przeżywa swoisty renesans, a wraz z nim – zainteresowanie aplikacjami, które umożliwiają masowe wysyłanie maili. Jeśli jesteś zatem na etapie poszukiwania systemu do newsletterów odpowiedniego dla Twoich wymagań, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Dzisiaj przedstawię Ci 3 aplikacje do mailingu, z których każda ma przynajmniej jedną, interesującą cechę lub funkcjonalność.

1. MailerLite

Na pierwszy rzut oka ten system nie reprezentuje sobą niczego przełomowego, a jednak w zawrotnym tempie zdobywa rynek i ogromną rzeszę klientów. Dlaczego tak się dzieje?

Logo MailerLite

Otóż MailerLite to system, w którym wszystko jest zrobione po prostu lepiej. Jest to również idea, która towarzyszy twórcom MailerLite od samego początku. Inspirowali się oni bowiem książką zatytułowaną “Rework” (autorzy: David Heinemeier Hansson i Jason Fried), która porusza tematykę nowoczesnego podejścia do budowania biznesu.

Ale wracając do rzeczy. Co jest najmocniejszą stroną MailerLite? Bez wątpienia kreator. Jest on absolutnie fenomenalny. Jeżeli ponad wszystko cenisz sobie wygodę i szybkość tworzenia newsletterów, to kreator MailerLite zdobędzie Twoje serce.

Stworzony został w formie drag&drop i zawiera dużą ilość gotowych bloków, z których każdy można dostosować do swoich potrzeb. Wśród gotowych modułów znajdziesz między innymi:

 • kilka rodzajów nagłówków z logo (co ważne – w kreatorze MailerLite łatwo możesz też ustawić tzw. preheader text czyli fragment maila, który Twój odbirca zobaczy jako pierwszy po otrzymaniu wiadomości, jeszcze przed jej otwarciem),
 • różne ułożenia grafik, tekstów i odnośników do video (np. na YouTube),
 • prezentacje produktów z Twojego sklepu internetowego,
 • podpisy (także odręczne),
 • zegar odliczania,
 • posty z social media,
 • i trochę innych.
Kreator graficzny w aplikacji do wysyłania mailingu MailerLite
Kreator drag&drop w MailerLite

Co więcej – kreator MailerLite nie ogranicza również zaawansowanych użytkowników. Jeżeli zatem znasz HTML i chcesz dokonać nieco bardziej złożonej edycji, kreator Ci to umożliwia – ale niestety tylko w planach płatnych.

Cennik w MailerLite

A skoro o pieniądzach mowa. W MailerLite za free możesz wysłać do 12.000 maili miesięcznie po warunkiem, że Twoja baza subskrybentów nie przekracza 1.000 rekordów. Wszystkie maile, które wyślesz w planie darmowym będą miały logo MailerLite w stopce.

We wszystkich planach płatnych masz możliwość wysyłania nieograniczonej liczby newsletterów – ograniczenia dotyczą tylko wielkości bazy kontaktów. Zatem jeśli Twoja baza mieści między 1.001-2.500 rekordów, zapłacisz 15$ miesięcznie (lub 126$ z góry za cały rok).

W MailerLite jest jeszcze kilka innych, ciekawych funkcjonalności, na przykład:

 • narzędzia do budowania bazy subskrybentów, np. kreator landingów, pop-upów, formularzy (niebawem pojawi się również dedykowana aplikacja na iPady umożliwiająca budowanie bazy mailingowej offline na targach, w sklepach i tak dalej),
 • personalizowanie, tagowanie i segmentacja odbiorców,
 • możliwość wysyłki newsletterów według stref czasowych (tylko w opcji płatnej),
 • ankiety i raporty kampanii.

2. Mailjet

Mailjet to system, który mocno nakierowany jest na promocję swojego API i współpracę z deweloperami. Ma jednak pewną ciekawą funkcjonalność, która przykuła moje oko – w planie darmowym maile wysyłane przez Mailjet nie posiadają brandingu. Możesz zatem wysyłać wiadomości bez logo Mailjet w stopce.

Logo Mailjet

Niestety na tym dobre informacje się kończą i to z co najmniej trzech powodów.

 1. Ograniczenia w planie darmowym są dość duże (dziennie możesz wysłać max 200 wiadomości, zaś limit miesięczny wynosi 6.000 maili).
 2. Automatyzacja (nawet najprostsza) dostępna jest tylko w planie płatnym, dlatego zapomnij o double opt-in.
 3. Opcja wysyłania maili bez brandingu prawdopobnie niebawem zniknie.
Cennik aplikacji do wysyłania mailingu Mailjet
Zapisy w cenniku Mailjet

W cenniku niedawno pojawił się zapis, który mówi o braku logo Mailjet w stopce – ale dopiero w planie płatnym.

Co ciekawe, wysłałem testową kampanię z konta darmowego i (mimo zapisu w cenniku) logo Mailjet w wiadomościach się nie pojawiało. Można zatem spekulować, że opcja wysyłania bezpłatnych newsletterów bez brandingu niebawem zniknie.

Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że Mailjet wspiera MJML, czyli framework do projektowania responsywnych maili. Jeżeli znasz trochę HTML i CSS, to MJML może być dla Ciebie przydatnym narzędziem.

3. Sendy

Absolutnie jedno z moich najlepszych odkryć ostatnich kilku miesięcy. Sendy to system do mailingu, dzięki któremu wyślesz 10.000 maili za 1$.

Co więcej, za Sendy płacisz tylko raz (69$). Później kosztują Cię tylko wysłane maile.

Różnica w stosunku do MailerLite i Mailjet jest taka, że Sendy instalujesz na swoim hostingu (tak jak instalujesz np. WordPress) i podpinasz pod usługę Amazon Simple Email Service – SES (jedna z usług AWS).

Jest to zatem rozwiązanie dla osób, które chcą poświęcić trochę więcej czasu na instalację i konfigurację – korzyści jednak są zadowalające. Na YouTube można znaleźć tutoriale krok po kroku pokazujące drogę instalację Sendy.

Panel administracyjny w aplikacji do mailingu Sendy
Główny panel w Sendy (źródło: sendy.co)

Jakie funkcjonalności czekają Cię w Sendy? Kilka poniżej:

 • personalizacja i segmentacja odbiorców,
 • obsługa brandów (możesz stworzyć osobną markę dla kogoś – np. dla Twojego klienta, który będzie miał osobny panel dostępu do Sendy),
 • czytelne raporty kampanii,
 • double opt-in i własne strony potwierdzające subskrypcję lub odsubskrybowanie newslettera,
 • formularze zapisu,
 • integracje z wieloma aplikacjami przez Zapier.

W Sendy nie znajdziesz kreatora, ale możesz wysłać maila HTML, którego wcześniej stworzysz np. przy pomocy MJML.

Podsumowanie

Wybierz MailerLite, jeśli cenisz sobie wygodę i ładne maile. Mailjet świetnie sprawdzi się, jeśli masz małą bazę odbiorców i chcesz wysyłać newsletter bez brandingu. Polecam Sendy, jeśli chcesz zapłacić raz i wysyłać tanio.

Przydatne aplikacje na Twoim mailu

Dołącz do newslettera i na bieżąco otrzymuj informacje o ciekawych aplikacjach.

Chcesz więcej ciekawych aplikacji?

Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco z nowościami ze świata webowych i mobilnych apek!